město Bajkonur

Bajkonur (dříve Leninsk) je město v Kazachstánu. Leží v Kyzylordské oblasti, ale je do roku 2050 pronajato Ruské federaci a je pod její správou. Pronajatá oblast má tvar elipsy o délce 90 kilometrů. Ve středu území leží samotný kosmodrom.

Město bylo vybudováno v roce 1955 v souvislosti s výstavbou kosmodromu a dodnes slouží jako bydliště jeho pracovníků. Žijí zde jak Rusové, tak také Kazaši.

V letech 1958-69 se město jmenovalo Leninskij,  do roku 1995 Leninsk.

Samotné město je obehnáno betonovou zdí a v loňském roce přibyl drátěný plot ukončený ostnatým drátem. Všude přítomné kamery hlídají, aby jste se nedostali z města ven bez povolení. Rovněž i do města je potřebné speciální povolení, jinak nelze do města vstoupit. Policie hlídá čtyři hlavní vstupy a kontroluje každého, včetně vozidel i pěších. Město je vystavené v komunistickém stylu,chodníky skýtají spousty děr a nerovností.Teplovod prochází celým městem a je zásadně veden venkem. POZOR !! nohy se musí zvedat, hlava sklánět. Tepelná izolace je velmi špatná a tak se na mnohých místech ohřívají potulné kočky a psi. Krásně si ohřejete zmrzlé ruce,neboť teplota dosahuje v zimních měsících i -30°C.